"Запорізька міська федерація футболу, яку очолює Віталій Манько, визнана кращою міською федерацією футболу України за підсумками роботи у 2017 році".
Це не жарт, а офіційна інформація, оприлюднена на сайті цієї самої федерації. Ось доказ.
А тепер я розкажу вам, що ж таке ця ЗМФФ. Що я побачив протягом останнього сезону, будучи до певної міри учасником дитячого чемпіонату міста (як батько футболіста і як оператор).
1. ЗМФФ організовує чемпіонати, не маючи жодного нормального футбольного майданчика для цього. Те єдине поле, на якому граються чемпіонати U-9 та U-11, належить чи то ще Богуслаєву, чи то вже місту – але не ЗМФФ. І поле це знаходиться у жахливому стані – ви могли бачити із наших відео. Штучний газон втоптаний уже до стану бетону, сітки по периметру місцями зовсім немає.
2. ЗМФФ абсолютно ніяк не контролює учасників турніру. Ми грали в турнірі U-9, тобто серед команд 2008-го року (і кілька команд, як і ми, були 2009-го). У деяких командах футболісти були явно старшими за 2008-й рік. Гравець команди "Шторм", з якою ми грали перший матч, за збігом обставин зустрівся із моїм сином після матчу у книгарні "Є" – і там, представляючись, заявив, що він п'ятикласник. Щоб ви розуміли, у нас, в команді 2009-го року – 2- і 3-класники. 2008-й рік, відповідно, 3- і 4-класники. Пізніше я дізнався, що тренер "Шторма" сам зізнавався одному із колег, що у нього в якомусь із матчів (підозрюю, не одному) грали кілька пацанів 2007-го року. Новоспечений чемпіон, СДЮШОР-08, у матчах із головними конкурентами грав із двома футболістами, на яких не було клубної форми – і які, на мою думку, теж були старшими (коли я заявив це оператору їхньої команди, він це не спростував).
І ніякого контролю з боку суддів за віком футболістів немає. Після матчу із "Юпітером" у першому колі я підняв бучу (там кілька футболістів теж видалися великуватими, а пізніше вони були помічені у команді U-11). Єдине, що зробили судді – показали мені, точніше, навіть не мені, а нашому тренеру, протокол, в якому були вказані імена-прізвища і навпроти кожного "2008". Сильний контроль, що тут скажеш.
Бувало і таке, що один і той самий гравець грав у чемпіонаті U-9 за "Голкіпер-09" і у чемпіонаті U-11 за "Металург-07(3)". І це тільки те, що ми помітили завдяки тому, що записуємо усі матчі нашої команди. Судді, як представники ЗМФФ, цього не помічають.
3. До речі, про відео. ЗМФФ не знімає ніяких відео з матчів, які вона проводить. На Ютубі я знайшов відео як мінімум однієї регіональної федерації, яка сама знімала, обробляла і викладала відео з дитячої першості. У нас про таке навіть не заїкаються. Але це не найгірше. Найгірше те, що деякі судді, посилаючись на невідомі і неоприлюднювані пункти регламенту, забороняли мені знімати матчі з-за воріт. (Зазначу, що таких нахабних суддів – абсолютна меншість, але вони є.)
4. І про суддів. Часто бувало таке, що на сайті вказано, що наш матч має судити два рефері. А по факту судить лише один. Або два, але один – точніше, одна, це якраз свіжий приклад із жінкою-арбітром – п'є воду, розмовляє з кимось, гладить собачку. Одним словом, не в грі.
(Про цю конкретну суддю, Ольгу - цитата від оператора: "Вона ніколи не сигналізує при порушеннях. Зазвичай вона каже: "ВИДЕЛА!" і гра продовжується. Вона частенько судить на "моєму" краю, тому я це все добре чую".)
5. Через це – а, можливо, і через пофігізм (контролю ж над ними немає) – судді працюють на матчах як попало. На відео, які ви могли бачити у мене на сторінці, я регулярно акцентую увагу на суддівських… це навіть не помилки, а відверте нехлюйство.
6. В нашому чемпіонаті посеред сезону заявилося три команди. Просто на весняну частину, зіграти одне коло. Але це ще не все – одна із них, зігравши тільки 4 гри, припинила виступи. Це так "найкраща міська федерація" організовує свої турніри.
7. В протоколах матчів, які потім вносяться в календар на сайті, часто трапляються помилки. Аж до протилежно вказаних результатів – 1:6 замість 6:1, наприклад. Такі речі, здається, виправляються, але от у нас кілька голів украли (12:0 замість 14:0 чи 4:2 замість 5:1), і це, наскільки я розумію, не виправили.
8. В попередньому пункті я написав "здається" і "наскільки я розумію" тому, що офіційної інформації, оприлюдненої в інтернеті, не існує. Як? А отак. На сайті Football.zp.ua оприлюднюють тільки календар на найближчі вихідні – і часто-густо роблять це аж у четвер в обід. Тобто до 12:00 четверга ви не знаєте, коли у вас матч, в суботу чи неділю. Результати вносяться (можете подивитися, назва сайту клікабельна, як ви бачите), буває, і аж у вівторок. Або й у середу. А в середу-четвер - уже новий календар. Причому старий на сайті не відкривається ніде. Забув глянути і записати собі (навіщо - дивіться в наступному абзаці) - ти в прольоті. В кінці сезону повідомлять. Можливо.
Таблиця? Восени була. Навесні немає навіть її. Ми ведемо її самі. Тому срібні медалі, які ми уже фактично завоювали через те, що останній наш суперник знявся – ще невідомо чи будуть офіційно. Хтозна, як воно там все записано у федерації.
9. Бо ж, наприклад, ми помітили, заповнюючи шахматку, що одна пара (Голкіпер-09 – Юпітер) зіграла три матчі в чемпіонаті. Три матчі в двоколовому турнірі. Чим керувалася федерація, розписуючи календар таким чином? Не знаю.
10. Ще згадаю випадок із зимового чемпіонату в залі. Ми почали грати нормальний двоколовий турнір. І раптом, за один тур до кінця першого кола, виявилося, що другого кола не буде – а буде одноколовий турнір окремо для перших шести і наступних п'яти команд. За тур до кінця це вирішили. Прикол в тому, що за день до і в день цього рішення ми грали 2 матчі – і тренер розділив команду, поставивши проти слабшого суперника слабший склад. І матч, який ми цілком могли виграти, ми програли – і могли через це попасти у п'ятірку слабших. Все обійшлося завдяки іншим результатам останнього туру – але сам факт такого жонглювання регламентом вибісив.
Це те, що я згадав, як-то кажуть, "на трапку". Можливо, іще щось пригадається. Ну то як вам найкраща міська федерація в Україні 2017 року?
ДОПОВНЕННЯ:
11. Для федерації - через відсутність полів і роздутість чемпіонату - навесні було нормою ставити матчі на п'ятницю, починаючи з 13:00. Нагадую, що це U-9. Тобто, по-перше, школа, і по-друге - ще малі діти, яких хтось має привезти на матч. А далеко не всі батьки мають можливість кинути роботу і почухати через півміста в робочий час задля забаганки федерації.
12. Лікарка. Одна на три поля одночасно. Це добре, що обходилося без серйозних травм - хоча, зважаючи на те, що деякі команди грають відверто грубо, могло і не обійтися. Але факт в тому, що ми купили своїй команді заморозку і до кінця сезону її майже використали. (Нехай і не тільки на чемпіонат міста, а й на дніпровський турнір пішло немало, особливо на матч із "Маріуполем" - але і вдома довелося не раз і не два пшикати пацанам на ноги.)